wtorek, 31 marca 2015

BIK - czyli co i jak?!



Dziś temat trochę z innej beczki ale jak najbardziej ze świata finansów.
Chciałabym Wam dziś wytłumaczyć co to tak naprawdę jest BIK i jak zbudować sobie w nim pozytywną historie aby nie było problemu np. z kredytem oraz pokazać jakie ma zadanie .

Otóż wierzcie bądź nie , ale naprawdę bardzo dużo ludzi nie wie co to jest tak naprawdę ten cały BIK. Oczywiście coś im się kojarzy, że kredyty, że zadłużenie- jednak mało która osoba wie, że Bik to nie tylko baza "dłużników" z zaległościami na spłacie raty.

 Zacznijmy od początku- BIK , czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją która zajmuje się gromadzeniem informacji na temat wszystkich zaciągniętych kredytów oraz historią ich spłaty.
Idąc do Banku ze swoimi oszczędnościami chcemy mieć pewność , że pieniądze które powierzamy są bezpieczne i ich nie stracimy. Sprawdzamy informacje na temat banków, rozmawiamy ze znajomymi itp.- jednymi słowy sprawdzamy wiarygodność Banku. W sytuacji odwrotnej , gdy to my chcemy pożyczyć pieniądze Banki również muszą sprawdzić czy mogą nam zaufać - właśnie dlatego sprawdzają naszą osobę m.in. w BIK.

Ok. A jak to się dzieje , że jesteśmy w BIKU?-skoro wszytko do tej pory spłacaliśmy na czas? Otóż  informacje o nas w BIKU są od momentu gdy podpiszemy umowę na pożyczkę ( kredyt),kartę kredytową, linie debetową w koncie, kupimy coś na raty ( np. lodówkę). To jak spłacamy nasze zobowiązanie wpływa na naszą historię kredytową. I nie jest to tak , że trafiamy tam, tylko wtedy gdy nie regulujemy płatności na czas. Gdy regulujemy płatności terminowo budujemy swoją pozytywną historię -Bank widzi , że jesteśmy "solidną firmą" i może pożyczyć nam pieniądze na lepszych warunkach.  Przy zaległościach i opóźnieniach oczywiście przychylność banków nie będzie duża i może się okazać iż bank odmów udzielenia pożyczki itp

Jak budować swoją historię?
Jest kilka kroków które może zrobić każdy z nas:
  1. spłacaj terminowo należności kredytowe
  2. korzystaj z kredytów na drobne rzeczy- łatwiej spłacić nie wielkie kwoty
  3. wyraź zgodę na przetwarzanie informacji o zamkniętych produktach ( przypominam-widoczna przez 5 lat lub do momentu odwołania takiej zgody)
  4. Nie brać na siebie za dużo- czyli mierzy siły na możliwości. Bardzo łatwo wpaść w tak zwaną pętle kredytową
  5. jeśli mamy problemy np. straciliśmy pracę należy poinformować swój bank i dowiedzieć się jakie rozwiązania są przygotowane na taką sytuacje.( czasem zawieszenie raty na miesiąc czy dwa naprawdę może nam wiele pomóc) Obecnie większość banków zmieniło swoje podejście i jest bardziej przychylna dla klienta. 
  6. Monitoruj co jakiś czas swoją historię ( można to zrobić za darmo) aby móc wyłapać jakieś nie prawidłowości
  7. Nie wyrzucaj dokumentów i umów kredytowych
  8. Jeśli spłaciłeś pożyczkę warto jest mieć na to dokument( większość banków nalicza za to opłatę ale można też uzyskać takie pismo bez kosztów)

Jakie informacje zawiera raport BIK?
Pewnie choć raz zastanawiałeś się co tak naprawdę znajduje się w raporcie który czyta pracownik Banku? Oto odpowiedź:
  • Twoje dane osobowe po których jesteś identyfikowany
  • Dane na temat kredytu czy innego produktu kredytowego tj. data przyznania, kwota pierwotna, kwota pozostała do spłaty, ilość rat,rodzaj produktu czyli pożyczka, kredyt ,kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy, karta kredytowa, limit w koncie
  • oczywiście historia spłat
  • historie dotyczącą już zamkniętych produktów
  • informacje o podjętej przez bank windykacji jak również egzekucji należności


WAŻNE !!!- pamiętaj , że nawet gdy jesteś poręczycielem czyjegoś kredytu jest to widoczne na Twoim raporcie w BIK !!!

Jak widzisz dane które są gromadzone są dość szczegółowe. W przed ostatnim punkcie wymieniłam iż w raporcie znajdują się informacje o zamkniętych produktach i tu muszę doprecyzować. Generalnie BIK potrzebuje Twojej zgody na przetwarzanie danych odnośnie produktów już zamkniętych- zgodę taką wyraża się w większości przypadków podczas podpisywania umowy i jest ona ważna do momentu aż ją odwołasz lub po upływie  5 lat. Możesz takiej zgody nie wyrazić wtedy w raporcie widnieją tylko kredyty otwarte. Jednak jeśli nie będzie terminowych spłat a zadłużenie będzie dłużej niż 60 dni BIK może przetwarzać te dane bez Twojej zgody przez 5 lat od momentu spłaty zobowiązania.

Zdarza się też , iż nasza historia nie jest idealna. W internecie jest mnóstwo firm które za odpowiednią odpłatą proponują czyszczenie BIK' u.
 Otóż prawda jest taka , że każdy może to zrobić bez konieczności płacenia. Jak to zrobić?
Myślę , że pomocnym będzie odwiedzenie strony BIK oraz ta oto plansza ( znaleziona na tej stronie) która podpowie :
Jeśli macie pytania. Chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej zapraszam do komentowania.

1 komentarz:

upadlosc pisze...

Pozytywna historia w BIK jest bardzo ważna, szczególnie dla osób, które starają się o uzyskanie kredytu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...